Wybierz swoją kolorystykę
   
Nieinwazyjne badania prenatalne pozwalają zdiagnozować wady u nienarodzonego maluszka, a tym samym uratować jego zdrowie a nawet życie. Czy w ciąży powinnaś wykonać test PAPP-A? Pytamy eksperta.

Test ten pozwala ocenić ryzyko wystąpienia najczęstszych aberracji chromosomowych u płodu Oczywiście, że tak.

Test ten pozwala ocenić ryzyko wystąpienia najczęstszych aberracji chromosomowych u płodu takich jak: zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Patau i zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego zalecany jest u kobiet w każdym wieku ze względu na bezpieczeństwo (badanie nieinwazyjne) i wysoką czułość w wykrywaniu tych zaburzeń wynoszącą ok. 90% , to znaczy, że wykrywanych jest 9 na 10 chorych płodów. Pamiętajmy, że 70 % dzieci z zespołem Downa rodzą kobiety przed 35 rokiem życia.

Test polega na wykonaniu między 11 a 14 tygodniem ciąży badania USG płodu z oceną ultrasonograficznych markerów aberracji chromosomowych takich jak: przezierność karkowa czy kość nosowa oraz ocenie parametrów biochemicznych krwi matki takich jak: poziom ciążowego białka A i wolnej podjednostki β HCG.

Na podstawie wyników tych badań szacowane jest ryzyko wystąpienia aberracji chromosomowych u płodu i wyodrębniana jest grupa pacjentek z podwyższonym ryzykiem tych zaburzeń (ryzyko równe lub wyższe od 1/300), którym proponowane są dalsze badania diagnostyczne mające potwierdzić, bądź wykluczyć chorobę płodu. Są to już badania inwazyjne.

Dr n. med. Piotr Dawid, ginekolog-położnik, specjalista ds. badań prenatalnych z kliniki diagnostyki i leczenia niepłodności oraz badań prenatalnych Gyncentrum w Katowicach.

03.01.2013


poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ