Wybierz swoją kolorystykę
   
Zdjęcie z usg w ciąży to niezapomniana pamiątka dla rodziców i dziecka.Gdy urodzi się Wasze dziecko, z pewnością zrobicie mu wiele fotografii. Współczesna medycyna oraz postęp techniczny, umożliwia Ci coś, o czym nasze babcie mogły tylko pomarzyć: posiadanie zdjęcia rozwijającego się w Twoim brzuchu maleństwa. Jest to możliwe dzięki badaniu USG.

Oczywiście to jeszcze nie powód, żeby poddawać się badaniu. Ale zawsze może stanowić dodatkową zachętę do badania, które i tak powinno być w czasie ciąży wykonane. Oczywiście masz prawo nie zgodzić się na wykonanie USG. Jeśli uważasz, że badanie jest Ci niepotrzebne, możesz odmówić. Warto jednak przemyśleć tę kwestię.

Co zyskuję dzięki badaniu?Przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i pewność, że maleństwo rozwija się prawidłowo. Przeprowadzając USG lekarz zmierzy dziecko i ustali przybliżoną datę porodu. Dowie się (a przy okazji Ty również), czy w Twoim brzuchu mieszka jeden, czy może dwa szkraby? Specjalista obejrzy mózg dziecka, jego kończyny, kręgosłup i określi czy w rozwoju maluszka nie ma nieprawidłowości. Ginekolog sprawdzi również położenie łożyska i skontroluje ułożenie dziecka. Badanie USG jest godne polecenia, gdy zachodzi podejrzenie, iż maluszek nie rozwija się prawidłowo. Pozwala na dokładne monitorowanie jego stanu a także na zdiagnozowanie nieprawidłowości, którą już teraz można leczyć!

Jak przebiega badanie USG?Badanie zapewne przeprowadzi lekarz położnik, który prowadzi Twoją ciążę. Położysz się na leżance i podciągniesz ubranie, aby odkryć brzuch. Zostanie on posmarowany specjalnym żelem, ułatwiającym przenikanie fal. Dzięki przesuwającej się po Twoim brzuchu głowicy, za kilka chwil na ekranie monitora zobaczysz swoje maleństwo! Nie spodziewaj się, że obraz będzie wyraźny. Często w odczytywaniu tego, co widać na monitorze, musi pomóc lekarz. On pokaże Ci serce, głowę i kończyny maluszka.
We wczesnych tygodniach ciąży lekarz prawdopodobnie przeprowadzi u Ciebie badanie USG dopochwowe. Jest ono, (podobnie jak to wykonane przez powłoki brzuszne) całkowicie bezbolesne i (co najważniejsze) bezpieczne dla Ciebie jak i dla dziecka.

Nowe możliwościStosowane od lat klasyczne USG daje obraz dwuwymiarowy (2D). Jest ono wciąż podstawową metodą diagnostyczną, natomiast coraz powszechniejsze stają się badania USG 3D, umożliwiające trójwymiarową rekonstrukcje obrazu maluszka i wnętrza macicy. Podczas tego badania widać bardzo wyraźnie całą twarz oraz kształt dziecka. Jeszcze większą rewelację stanowi obrazowanie 4D. Daje ono obraz podobny jak w badaniu 3D, z tym, że w tym drugim otrzymujemy obraz statyczny, a w badaniu 4D otrzymujemy...film, gdzie możemy podglądnąć, co aktualnie robi nasze dziecko!
Nowoczesne możliwości jakie dają badania 3D oraz 4D pozwalają na znacznie dokładniejszy obraz maluszka. Dzięki nim lekarz jest w stanie wychwycić o wiele więcej szczegółów anatomicznych dziecka, niż w przypadku USG klasycznego (2D).

Filmiki z USG 3D/4D można obejrzeć w dziale Kalendarz ciąży. Polecamy!

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ