Wybierz swoją kolorystykę
   
Obecnie urzędujący minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział zmiany w 2013 roku, dotyczące możliwości wydłużenia urlopu macierzyńskiego. Nowe przepisy wejdą w życie 1 września 2013r.

urlop macierzyński 2013 Obecnie urlop macierzyński to 20 tygodni podstawowych i cztery tygodnie dodatkowe. Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy zakłada, iż będzie wynosił 20 tygodni podstawowych i sześć tygodni dodatkowych oraz będzie można go wydłużyć o następne 26 tygodni. Osoba, która 1 września będzie w ostatnim tygodniu urlopu, będzie miała możliwość wydłużenia go o kolejne pół roku.

W czasie półrocznego urlopu macierzyńskiego, rodzic będzie otrzymywał zasiłek w wysokości 100 proc. dotychczasowego wynagrodzenia. Minister zapowiedział, iż będzie można skorzystać z rocznego urlopu macierzyńskiego płatnego w wysokości 80% pod warunkiem, iż zadeklaruje się taką chęć na 14 dni przed planowaną datą porodu. Jeśli osoba nie dokona deklaracji (a chce skorzystać z rocznego urlopu), przez pierwsze 6 miesięcy będzie otrzymywała wynagrodzenie w wysokości 100% a przez kolejne pół roku w wysokości 60%. Drugą część urlopu będzie można wykorzystać w 3 ratach a od 20 tygodnia urlopu będzie można łączyć pobieranie zasiłku macierzyńskiego z pracą zawodową w wymiarze do połowy etatu (w takim przypadku wypłacana będzie połowa zasiłku).

Przypominamy, iż urlop macierzyński / ojcowski przysługuje jedynie kobietom / mężczyznom zatrudnionym na umowę o pracę. Po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, kobieta może zrezygnować z pozostałej części tego urlopu na rzecz tzw. urlopu ojcowskiego - niewykorzystana przez matkę część urlopu przypada ojcu wychowującemu dziecko.


poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ