Wybierz swoją kolorystykę
   
Święta Bożego Narodzenia i wigilijna wieczerza, po której następuje rozdanie prezentów, to wydarzenie, którego dziecko oczekuje z niecierpliwością. Może też jednak być powodem stresu i zdenerwowania, jeśli chcąc, aby wszystko wypadło perfekcyjnie, zbyt dużo będziesz wymagać od dziecka.

Przy stoleJuż trzyletnie dziecko można nauczyć pewnych zasad zachowania się przy stole. Pokaż maluchowi, jak powinien siedzieć, wytłumacz że nie wolno kłaść się na blacie, ściągać obrusu, stawać na krześle czy bawić się widelcem. Powiedz, że grymaszenie nad jedzeniem, lub co gorsza wypluwanie go do talerza jest niegrzeczne. Wigilijne potrawy mają specyficzny smak i może się zdarzyć że większość nie przypadnie do gustu Twojemu dziecku. Nie zmuszaj go do jedzenia, niech samo wybierze to, na co ma ochotę. Tuż przed kolacją wytłumacz na czym polega ten wieczór, rytuał dzielenia się opłatkiem, składania życzeń, śpiewania kolęd. Dobrym rozwiązaniem jest rozdanie prezentów po kolacji. Wtedy dziecko nie będzie rozpraszało się przy jedzeniu. Wiadomo, że znudzone dzieci marudzą. Jeśli więc to Ty organizujesz wigilię, postaraj się zrobić to tak, aby maluch znalazł się w łóżku mniej więcej o zwykłej porze. Nie jest konieczne aby ciągle siedział przy stole – jeśli zechce, może od niego odejść, aby się pobawić.

W odwiedzinachJeśli kolacji wigilijnej nie będziecie spędzać we własnym domu, tylko np. u rodziny czy znajomych, wytłumacz dziecku, że nie wolno brać bez pytania rzeczy domowników. Poproś też gospodarzy, aby odpowiednio wcześniej usunęli z niżej położonych półek szklane i drogie bibeloty. Pamiętaj także, aby zabrać dla dziecka ulubione zabawki, którymi pobawi się, gdy będzie znudzone, lub zanim dostanie prezenty. Na liście „rzeczy do zabrania” powinny też naleźć się ubranka na zmianę, najlepiej dwa komplety. Ubierz malucha ładnie, ale wygodnie. Jeśli dziecko jest małe, weź jedzenie, które lubi i sok, bo może się okazać, że nic, co znajduje się na stole mu nie posmakuje. Nie wszystko o czym mówią dorośli powinno docierać do dziecięcych uszu. Możesz poprosić, by podczas Wigilii pewnych tematów po prostu nie poruszać. I pamiętaj, aby nie krytykować dziecka publicznie. Zbyt dużo negatywnych uwag może zawstydzić malucha i odebrać radość magicznego wieczoru.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ